Information om Labrador retriever frŚn Rasdata.nu

Lydnadsprov fŲre 1977

Resultat i namnordning


1976-11-28 MalmŲ SBK
NO UCH SE LCH Kamrats Clara 2 kl.III239 pošng Johansson Ňke
Vic 2 kl.II155 pošng
Scarlet 2 kl.II140 pošng Petersson Bert
Bizette 1 kl.II170 pošng
Kammahavs Dunhill Ii 1 kl.II161 pošng
Mimmi 2 kl.I145 pošng
Ajax 1 kl.I189 pošng
SE LCH Lukas 1 kl.I179 pošng
Iso 1 kl.I169 pošng
Kammahavs Candie 1 kl.I166 pošng

1976-11-27 Tierp SBK
Sitting Bull 1 kl.III262 pošng Andersson Ylva
Rex 3 kl.I134 pošng Andersson Karl A
Adam 3 kl.I114 pošng Andersson Karl A
Amber 2 kl.I148 pošng Andersson Karl A

1976-11-27 GŲteborg SBK
Black Leda 2 kl.I154 pošng Nilsson Dan
Black Lufsen 2 kl.I150 pošng Nilsson Dan
SE LCH Pampas 2 kl.I146 pošng Larsson Fred

1976-11-20 Stenungsund SBK
SE LCH Lucas 1 kl.III265 pošng Nordeke Carl-Eric
LP Gullfreds Black Pepparn 3 kl.II106 pošng Nordeke Carl-Eric
LP Malin 2 kl.I148 pošng Nordeke Ingrid
Daisy 1 kl.I184 pošng Nordeke Ingrid
Akropolis Dinka 1 kl.I181 pošng Nordeke Ingrid
Beatrice 1 kl.I172 pošng Nordeke Ingrid
Milane 1 kl.I169 pošng Nordeke Ingrid
Kamrats Madame 1 kl.I165 pošng Nordeke Ingrid
Minja 1 kl.I164 pošng Nordeke Ingrid
Minou 1 kl.I162 pošng Nordeke Ingrid
Curnafane Polly 1 kl.I160 pošng Nordeke Ingrid

1976-11-14 ÷sthammar SBK
Krysshamns Barbara 1 kl.II176 pošng Thulin Olle
Pia-Mia 3 kl.I131 pošng Thulin Olle
SE LCH Krysshamns Juliana 1 kl.I171 pošng Thulin Olle

1976-11-14 MšlarŲ SBK
Waggs Alarm 3 kl.I137 pošng Rolander BjŲrn

1976-11-14 GŲteborg SBK
Linus 2 kl.I153 pošng Palm Claes

1976-11-14 NykŲping SBK
Wicktor 2 kl.II153 pošng Hellberg Ingrid
Nina 3 kl.I102 pošng Hellberg Ingrid
Krysants Karolina 2 kl.I147 pošng Hellberg Ingrid

1976-11-06 Simrishamn SBK
Vic 3 kl.II129 pošng Andersson Kurt
Bissen 3 kl.I117 pošng Mohlin Arne
Karo 2 kl.I142 pošng Mohlin Arne
Becky 2 kl.I140 pošng
RygŚrdens Isabell 1 kl.I180 pošng
RygŚrdens Julia 1 kl.I166 pošng Mohlin Arne

1976-10-31 NšssjŲ SBK
SE LCH Tussy 2 kl.II159 pošng Brorson Arne
SE LCH Yerbas Ebos 2 kl.II154 pošng Brorson Arne
SE LCH Bamse 2 kl.II145 pošng Brorson Arne
Berghyddans Jolly 3 kl.I134 pošng Brorson Arne
King 3 kl.I110 pošng Brorson Arne
LP Yo-Yo 1 kl.I180 pošng Brorson Arne
Kamrats Monk 1 kl.I166 pošng Brorson Arne

1976-10-31 BorŚs SBK
SE LCH Lucas 1 kl.III267 pošng
LP Gullfreds Black Pepparn 1 kl.I182 pošng
Black Leda 1 kl.I176 pošng
Black Lufsen 1 kl.I168 pošng
Yellow-Dusti-Girl 1 kl.I162 pošng

1976-10-24 SŲderŚsen SBK
NO UCH SE LCH Kamrats Clara 1 kl.III261 pošng Wejsfelt Lennart
Blacky 2 kl.II148 pošng Wejsfelt Lennart
Sang 2 kl.II141 pošng Wejsfelt Lennart
SE LCH Lukas 2 kl.I153 pošng Wejsfelt Lennart
Black Gino 2 kl.I145 pošng Wejsfelt Lennart

1976-10-24 Lomma SBK
Kleopatra 3 kl.III210 pošng Pettersson Axel
Amigo 3 kl.II110 pošng Vestertorp Karl
Vic 2 kl.II159 pošng Vestertorp Karl
Bobbie 2 kl.II147 pošng Vestertorp Karl
Alma 1 kl.II167 pošng Olsson Sture
Katja 2 kl.I145 pošng Mohlin Arne
Ajax 1 kl.I186 pošng Edefell Knut
Fidolina 1 kl.I179 pošng Edefell Knut
Lina 1 kl.I178 pošng Edefell Knut
Bianca 1 kl.I176 pošng Mohlin Arne
Tora 1 kl.I174 pošng Edefell Knut
RygŚrdens Gilda 1 kl.I171 pošng Edefell Knut
Kammahavs Candie 1 kl.I165 pošng Edefell Knut

1976-10-24 Forsh-Deje SBK
Cyrrazo 1 kl.I160 pošng Andersson GŲran

1976-10-10 TranŚs SBK
SE LCH Klinga 1 kl.II167 pošng Falkholm Jan
SE LCH Tussy 1 kl.II164 pošng Falkholm Jan
LP Yo-Yo 1 kl.I171 pošng Brorson Arne

1976-10-10 SydŲ SkŚne SBK
RyŚsens Hasse 3 kl.I129 pošng Mohlin Arne
Bissen 3 kl.I113 pošng Mohlin Arne
RygŚrdens Isabell 2 kl.I155 pošng
Kammahavs Candie 1 kl.I164 pošng Mohlin Arne

1976-10-10 MšlarŲ SBK
Birohs Hugo 2 kl.I150 pošng Sandberg Harry
Tryggs Aime 1 kl.I170 pošng Sandberg Harry

1976-10-09 TimrŚ SBK
Paddywags Muir Bard 3 kl.II107 pošng Altin Britt
Paddywags Sacagawea 1 kl.I167 pošng Altin Britt

1976-10-09 Mellerud SBK
Ticko 3 kl.I103 pošng Nilsson Dan
Pajas 3 kl.I103 pošng Nilsson Dan
Curnafane Polly 2 kl.I156 pošng Nilsson Dan

1976-10-09 ÷sterŚker SBK
Apollon 3 kl.II112 pošng

1976-10-03 ÷rebro SBK
Belinda 1 kl.I177 pošng Eriksson Olle R

1976-10-03 SkŲvde SBK
SE LCH Lucas 2 kl.III238 pošng Hedberg Rolf
Jennifer 3 kl.II119 pošng Hedberg Rolf
Ticko 2 kl.I140 pošng
LP Tidernas Aymara 1 kl.I161 pošng

1976-10-03 Ljungby SBK
SE LCH Bamse 2 kl.II157 pošng Andersson Bengt

1976-09-26 Lund SBK
Scarlet 3 kl.II118 pošng Olsson Sture
Alma 2 kl.II159 pošng Olsson Sture
Vic 2 kl.II155 pošng Olsson Sture
Kammahavs Candie 2 kl.I153 pošng Vestertorp Karl
Blacky 2 kl.I144 pošng Vestertorp Karl
Black Gino 2 kl.I143 pošng Vestertorp Karl
Katja 1 kl.I174 pošng Vestertorp Karl
Bianca 1 kl.I170 pošng Vestertorp Karl
Fidolina 1 kl.I165 pošng Vestertorp Karl

1976-09-19 Kalmar SBK
Busan 3 kl.II135 pošng Lindquist Urban
Kamrats RŲde Orm 2 kl.I157 pošng Lindquist Urban

1976-09-18 Sundsvall SBK
Paddywags Sacagawea 1 kl.I163 pošng NystrŲm Hans-Erik

1976-09-18 Kungšlv SBK
Black Leda 2 kl.I144 pošng
LP Gullfreds Black Pepparn 1 kl.I185 pošng
Akropolis Dinka 1 kl.I171 pošng
Beatrice 1 kl.I165 pošng

1976-09-12 VšsterŚs SBK
SE LCH SE BCH Twigg's Mallard Duck 1 kl.II174 pošng Pettersson Bertil
Boomerangs Dusty Cloud 3 kl.I139 pošng Pettersson Bertil

1976-09-12 LinkŲping SBK
SE LCH Klinga 1 kl.I180 pošng Petterson GŲsta

1976-09-04 Tierp SBK
Sitting Bull 2 kl.III236 pošng Larsson Lars GŲran

1976-09-04 Kungsbacka SBK
Black Leda 3 kl.I128 pošng
Gipsy 2 kl.I154 pošng

1976-08-22 Trollhšttan SBK
Kamrats Embla 3 kl.II108 pošng Nordlundh Arne
Kamrats Madame 2 kl.I159 pošng Nordlundh Arne
Jennifer 1 kl.I178 pošng Nordlundh Arne
Ticko 1 kl.I164 pošng Nordlundh Arne

1976-08-22 Landskrona SBK
Alma 1 kl.II181 pošng Andersson Kurt
Tanja 2 kl.I145 pošng Edefell Knut
Bobbie 1 kl.I185 pošng Edefell Knut
Ajax 1 kl.I184 pošng
Bizette 1 kl.I178 pošng
Black Gino 1 kl.I170 pošng Edefell Knut

1976-08-22 Kalmar SBK
Busan 3 kl.II134 pošng Svedberg Inga

1976-08-21 Marks SBK
Emil 3 kl.III195 pošng
Black Lufsen 3 kl.I133 pošng
Black Leda 1 kl.I163 pošng

1976-08-15 Malung SBK
Sheba 3 kl.I133 pošng
Beauty 3 kl.I103 pošng

1976-08-14 Všnersborg SBK
Ticko 3 kl.I137 pošng
Jennifer 1 kl.I167 pošng

1976-08-08 Markaryd SBK
Blacky 1 kl.I160 pošng Nilsson Bertil

1976-08-08 Askersund SBK
SE LCH Skallbackens Cassius 1 kl.III257 pošng
SE LCH Bob 1 kl.II266 pošng
SE LCH Klinga 1 kl.I178 pošng

1976-07-17 Ňsele SBK
Nattens Emrys 3 kl.I130 pošng Lundmark Roland
Paddywags Sacagawea 1 kl.I179 pošng Lundmark Roland

1976-07-11 Tavastehus FKK
Les Elanes Zolva 3 kl.I126 pošng

1976-07-11 Sundsvall SBK
SE LCH Paddywags Copper Delight 3 kl.III210 pošng NystrŲm Hans-Erik
Paddywags Sacagawea 2 kl.I149 pošng NystrŲm Hans-Erik

1976-07-11 Roslagen SBK
Krysshamns Barbara 3 kl.II135 pošng
Molly Malou 2 kl.I155 pošng
Bamse 2 kl.I152 pošng
SE LCH SE BCH Twigg's Mallard Duck 1 kl.I163 pošng

1976-06-20 Ystad SBK
Scarlet 3 kl.II120 pošng
Bonco 1 kl.II169 pošng
RygŚrdens Lady 3 kl.I136 pošng Mohlin Arne
Becky 3 kl.I125 pošng Mohlin Arne
RygŚrdens Filur 3 kl.I113 pošng Mohlin Arne
RyŚsens Hasse 3 kl.I104 pošng Mohlin Arne
RygŚrdens Isabell 2 kl.I150 pošng Mohlin Arne
Kammahavs Black Acke 2 kl.I145 pošng Mohlin Arne
Laban 1 kl.I181 pošng Mohlin Arne
Katja 1 kl.I179 pošng Mohlin Arne
Kammahavs Barrow 1 kl.I170 pošng Mohlin Arne
Fidolina 1 kl.I160 pošng Mohlin Arne

1976-06-20 Helsingborg SBK
Pampus Nicke 1 kl.II174 pošng Andersson Kurt
Alfred 2 kl.I149 pošng Andersson Kurt

1976-06-20 SkŲvde SBK
LP Tidernas Aymara 1 kl.I170 pošng Hedberg Rolf

1976-06-19 Všrnamo SBK
Emil 1 kl.III257 pošng Svensson Kent
SE LCH Yerbas Ebos 3 kl.II149 pošng Svensson Kent
Bill 3 kl.II123 pošng Svensson Kent
Trisse 3 kl.II122 pošng Svensson Kent
Go-Go 2 kl.I142 pošng Svensson Kent

1976-06-13 ÷stersund SBK
Anneta 3 kl.I102 pošng Wallin Gunnar

1976-06-13 VšxjŲ SBK
RygŚrdens Atos 2 kl.I154 pošng
Sessan 1 kl.I166 pošng

1976-06-13 Trollhšttan SBK
Curnafane Polly 3 kl.I137 pošng Nordlundh Arne
Ticko 2 kl.I146 pošng Nordlundh Arne
Lady Ramona 1 kl.I185 pošng Nordlundh Arne
Akropolis Dinka 1 kl.I172 pošng Nordlundh Arne
Beatrice 1 kl.I169 pošng Nordlundh Arne

1976-06-13 Falkenberg SBK
Emil 3 kl.III209 pošng
Tanja 1 kl.I175 pošng Andersson Alf

1976-06-07 NšssjŲ SBK
Arach 3 kl.I132 pošng Brorson Arne
Dacke 3 kl.I127 pošng Brorson Arne
Amigo 2 kl.I151 pošng Brorson Arne

1976-06-06 Hšssleholm SBK
Kleopatra 3 kl.III223 pošng Olsson Sture

1976-06-05 UmeŚ SBK
Elsa 3 kl.II118 pošng

1976-05-30 PiteŚ SBK
ńlvgŚrdens Iceman 3 kl.I117 pošng

1976-05-29 Hunneberg SSRK
Stallyktans Ninja 3 kl.II123 pošng Nyberg Sven
Mimmi 2 kl.II158 pošng Nyberg Sven
Alltid Wilma 3 kl.I136 pošng Nyberg Sven
Bess 3 kl.I133 pošng Nyberg Sven
Chatel 3 kl.I121 pošng Nyberg Sven
Rodarbal Diana 3 kl.I120 pošng Nyberg Sven
Concord 3 kl.I118 pošng Nyberg Sven
Akropolis Dinka 2 kl.I158 pošng Nyberg Sven
SE LCH Bamse 1 kl.I179 pošng Nyberg Sven

1976-05-29 Ljungby SBK
RygŚrdens Atos 2 kl.I159 pošng
Ňslidens Figge 1 kl.I160 pošng

1976-05-27 Vaxholm SBK
Betty-Sue 3 kl.I123 pošng

1976-05-27 HŲŲr-HŲrby SBK
Mitcha 3 kl.I133 pošng Wejsfelt Lennart
Fidolina 2 kl.I157 pošng Wejsfelt Lennart
Kammahavs Barrow 1 kl.I164 pošng Wejsfelt Lennart

1976-05-27 AlingsŚs SBK
Zita 3 kl.II128 pošng Gudmunds Laila
Cilla 2 kl.I148 pošng

1976-05-23 Všllingby SBK
Lee 1 kl.II175 pošng Blom Gerry

1976-05-23 SŲdertšlje SBK
Bobi 3 kl.I126 pošng Johansson John K A

1976-05-23 Mariestad SBK
SE LCH Skallbackens Cassius 1 kl.II187 pošng

1976-05-16 ÷rebro SBK
Spey 2 kl.I140 pošng Eriksson Olle R
Belinda 1 kl.I169 pošng Eriksson Olle R

1976-05-16 Vadstena SBK
SE LCH Bob 1 kl.III271 pošng Trillcott Nils
SE LCH Klinga 2 kl.I145 pošng Trillcott Nils

1976-05-16 SkanŲr Falsterb SBK
Vic 2 kl.II153 pošng Johansson Ňke
Kammahavs Andie 2 kl.II146 pošng Johansson Ňke
Sara 3 kl.I113 pošng

1976-05-16 Lysekil SBK
Curnafane Polly 2 kl.I145 pošng Nyberg Sven
SE LCH Bamse 1 kl.I177 pošng Svedberg Inga
SE LCH Bella-Donna 1 kl.I175 pošng Svedberg Inga
Sessan 1 kl.I161 pošng Svedberg Inga

1976-05-09 Kramfors SBK
Lotus 2 kl.III242 pošng
Midinettes Angelica 1 kl.I167 pošng

1976-05-09 Aneby SBK
Avec 1 kl.I168 pošng
Saba 1 kl.I161 pošng

1976-05-09 Vimmerby SBK
Sessan 2 kl.I156 pošng Kindstrand Bengt

1976-05-09 Lomma SBK
Liten 2 kl.III231 pošng Vestertorp Karl
Vic 3 kl.II130 pošng Petersson Bert
Alma 2 kl.II159 pošng Petersson Bert
Scarlet 2 kl.II145 pošng Petersson Bert
Kammahavs Andie 1 kl.II169 pošng Petersson Bert
Kammahavs Candie 3 kl.I133 pošng Andersson Kurt
Amigo 2 kl.I153 pošng Andersson Kurt
Alfred 2 kl.I145 pošng Pettersson Axel

1976-05-08 Mellerud SBK
Charley 2 kl.I157 pošng Dashlgren Georg
Jennifer 1 kl.I177 pošng Dashlgren Georg

1976-05-02 ÷land SBK
Busan 1 kl.I176 pošng Svedberg Inga

1976-05-02 HšrnŲsand SBK
SE LCH Paddywags Copper Delight 1 kl.II169 pošng Ňsander Lars-Ove
Nilo 2 kl.I158 pošng Ňsander Lars-Ove

1976-04-25 Všsby SBK
Sitting Bull 3 kl.III223 pošng Andersson Karl A
SE LCH Nattens Oberon 1 kl.III278 pošng
Puhs Galadiel 1 kl.II161 pošng Andersson Karl A

1976-04-25 Marks SBK
Emil 3 kl.III203 pošng Hildebrand Lars-Ňke
Black Leda 2 kl.I148 pošng Hildebrand Lars-Ňke
Kamrats Embla 1 kl.I178 pošng Hildebrand Lars-Ňke

1976-04-24 Všrnamo SBK
Trisse 3 kl.II119 pošng
SE LCH Yerbas Ebos 3 kl.II102 pošng

1976-04-17 EslŲv SBK
Liten 2 kl.III226 pošng Wejsfelt Lennart
Kammahavs Andie 1 kl.I179 pošng
Mitcha 1 kl.I176 pošng

1976-04-16 Uppsala SBK
Black Gullman 3 kl.II132 pošng Wrangebo Benny
Puhs Galadiel 3 kl.II118 pošng Wrangebo Benny

1976-04-11 MšlarŲ SBK
Black Gullman 1 kl.II180 pošng Andersson Karl A

1976-04-03 Tierp SBK
Sitting Bull 2 kl.III238 pošng Larsson Lars GŲran
Les Elanes Hewildo 1 kl.I167 pošng Larsson Lars GŲran

1976-04-03 Kungsbacka SBK
Carmen 3 kl.I128 pošng
Gullan 3 kl.I123 pošng

1976-03-28 TranŚs SBK
Busan 3 kl.I130 pošng Gustavsson Bengt

1976-03-28 Stockholm SŲ SBK
Apollon 1 kl.I183 pošng Sandberg Yngve
Helios 1 kl.I167 pošng Sandberg Yngve

1976-03-14 Solna-Sbg SBK
Lee 1 kl.II177 pošng Rolander BjŲrn

1976-03-13 Tanums SBK
Snobben 2 kl.I146 pošng Wasteson Gunnel

1976-03-07 Stenungssund SBK
Jennifer 3 kl.I135 pošng Johansson Lars

1976-02-29 Marks SBK
Emil 1 kl.II176 pošng Gudmunds Laila
Black Leda 3 kl.I122 pošng Gudmunds Laila

1976-02-14 Tierp SBK
Sitting Bull 3 kl.III195 pošng Larsson Lars GŲran
SE LCH Krysshamns Juliana 2 kl.I146 pošng Larsson Lars GŲran
Emir 1 kl.I167 pošng Larsson Lars GŲran

1976-01-25 UmeŚ SBK
Akke 1 kl.I185 pošng
SE LCH SE JCH Linda 1 kl.I172 pošng


Rasdata.nu Sidan uppdaterad 2017-10-22 / Page updated 22 Oct 2017: labrador@rasdata.nu
Information frŚn Svenska Kennelklubben 2017-10-20 / Information from the Swedish Kennel Club 20 Oct 2017