Information om Labrador retriever från Rasdata.nu

MH-beskrivning 2005

Resultat i namnordning


2005-12-04 Åhus SBK
Ugerups Ted Håkansson Nils-Håkan

2005-11-13 Tjörn SBK
SE VCH Sångfågelns Lady Macbeth Henriksson Monica

2005-11-05 Lomma SBK
TJH(RDH) Balto Borg Conny

2005-11-05 Norrtälje SBK
SE VCH LPI Hackihäls Digestive Rainsson Agneta

2005-10-30 Karlsborg SBK
Gaily Tail Jane Eriksson Per-Olof

2005-10-22 Laholm SBK
LPI Mandylike's Icon Eriksson Christer

2005-10-22 Jönköping SBK
RLD N Kullaholm's Tjorven Leo Jan-Egon
Landlabb's Cutty Sark Leo Jan-Egon

2005-10-16 Borås SBK
Mazarin Claesson Marianne

2005-10-16 Västerås SBK
Lassagårdens Jetblack Lamminen Juhani

2005-10-16 Mölndal SBK
Saintcyres Jarrk Ahrenstedt Victoria

2005-10-16 Oskarström SBK
SE VCH SE JCH Airotkivs Ång-Turbin Bengtsson Thomas
Legolas Bengtsson Thomas

2005-10-15 Västerås SBK
Briggle's Java Edlund Marie

2005-10-15 Lerum SBK
Wallwein's Beaujolais Royal Edvardsson Stefan
SE VCH SE U(U)CH Wallwein's Bengt Fritjofsson Edvardsson Stefan
Wallwein's Brookfield Craftsman Edvardsson Stefan
Wallwein's Borgoantico Edvardsson Stefan
Wallwein's Black Tower Edvardsson Stefan
Wallwein's Brown Brodhers Edvardsson Stefan
Wallwein's Blue Moon Edvardsson Stefan
SE VCH Wallwein's Bricco Blina Edvardsson Stefan
SE VCH Wallwein's Bona Dea Edvardsson Stefan

2005-10-15 Sandviken SBK
SE VCH Sångfågelns Esmeralda Brandt Bengt-Olof

2005-10-15 Kalmar SBK
Hällstorps Cedro Svensson Peter

2005-10-15 Karlstad SBK
Skallvrån's Dark Favour Rehn Carina
Skallvrån's Dark Illusion Rehn Carina
SE VCH SE U(U)CH Skallvrån's Dark Countdown Rehn Carina
Skallvrån's Dark Hit Rehn Carina
SE VCH Skallvrån's Dark Hurricane Rehn Carina
Skallvrån's Dark Heart Rehn Carina
Skallvrån's Dark Hunter Rehn Carina
Skallvrån's Dark Glory Rehn Carina

2005-10-09 Allatorp SBK
SE VCH Labruzz Ebbas Jolly Pop Eriksson Ronny
Airotkivs Zuccini Eriksson Ronny

2005-10-09 Karlsborg SBK
SE VCH Guamikeni's Selma Lagerlöf Eriksson Per-Olof
Na'yves Kelda Eriksson Per-Olof

2005-10-09 Vadstena SBK
Fågel Fenix Trippel Turbo Hansson Hans-Erik

2005-10-09 Gällivare SBK
SE VCH LPII Silverstjärnans Top Terror Forslund Maria

2005-10-09 Märsta SBK
LPI Modus Vivendis Ob-La-Di Ob-La-Da Hagman Marianne

2005-10-02 Sölvesborg SBK
SE VCH Duvkullans Salveo Ljunggren Felicia

2005-10-02 Edsberg SBK
SE J(J)CH Justlike Prince Edward Ericsson Hanna
Searover Cosys Green Curry Ericsson Hanna

2005-10-02 Arvidsjaur SBK
Macita's Ice Calippo Forslund Maria

2005-10-02 Osby SBK
LPI Bite The Bullet Dexter Jönsson Inge

2005-10-02 Gävle SBK
Seareeds Nike Brandt Bengt-Olof

2005-10-02 Hällefors SBK
B&b's Cheaters Andersson Kent

2005-10-02 Malmö SBK
LPI Labrador Vom Bedhard Happy Hanna Almqvist Lars

2005-10-02 Ågesta SBK
Gentle Gilbert's Prime Time Pettersson Bengt

2005-10-01 Visby SBK
Josh-By-Me Johansson Andreas
LPIII Joey-By-Me Johansson Andreas
Massgaisten's Jauläple Johansson Andreas

2005-10-01 Norrköping SBK
Cat Nap's Nils-Emil Hagvall Ulrika
Tyra Hagvall Ulrika

2005-10-01 Vallentuna SBK
SE U(U)CH LPI LPII Linjor Showman Skarin Bengt

2005-10-01 Säffle SBK
Eagle's Very Fine Vintage Nilsson Odd Eva

2005-10-01 Alvesta SBK
Apollo Gustafsson Mikael

2005-09-25 Tollarp SBK
Grebulons Zeta Håkansson Nils-Håkan

2005-09-25 Värnamo SBK
Bellmaker's Genesis Sannum Gullan
Bellmaker's Gonzales Sannum Gullan

2005-09-25 Solna SBK
Cindys Tower Thor Nyström Chatrine

2005-09-24 Bergby SBK
SE VCH Bumpkin's Pillow Talk Söderström Monica

2005-09-18 Trollhättan SBK
LPI Hund I Tjänsts Cassandra Andersson Per-Olof
Airotkivs Zocker Gryn Andersson Per-Olof

2005-09-18 Skövde SBK
Double Barrel's Woody Woodpecker Burge Claes-Eric

2005-09-17 Edsberg SBK
SE J(J)CH SE J(A)CH Justlike Prince Philip Ericsson Hanna

2005-09-17 Hunnestad SBK
Birdland Home-Grown Sannum Gullan

2005-09-17 Skellefteå SBK
HS 10937 Elona Holmgren Maria M

2005-09-11 Ågesta SBK
Waterlover Eizor Gold Skarin Bengt
Trendmaker's Scarlett Knight Skarin Bengt

2005-09-11 Tollarp SBK
Greenwood Xokoleta Amaia Almqvist Lars

2005-09-10 Östersund SBK
Wildn'beauty's Chocolate Chip Johansson Tomas
Tingvell's Geronimo Johansson Tomas

2005-09-04 Mjölby SBK
TJH(HV) Modus Vivendis Just A Dreamer Ragnar Susanne

2005-09-04 Osby SBK
Megadroms Asti-Cinzano Jönsson Inge
Megadroms Adeo-Dato Jönsson Inge

2005-09-04 Tollarp SBK
TJH(HV) Megadroms Aurora-Eos Håkansson Nils-Håkan
TH Megadroms Abbot-Ale Håkansson Nils-Håkan
Megadroms Argento Håkansson Nils-Håkan

2005-09-04 Göteborg SBK
Tunnebergas Simba Svanstedt Inga-Lill

2005-09-03 Enköping SBK
TJH Sycklinges Yin Eng Ronnie

2005-09-03 Alvesta SBK
Guiding Labs Bright Gunneriusson I

2005-09-03 Alingsås SBK
SE VCH Sångfågelns Donna Elvira Andersson Per-Olof
SE VCH LPI Sångfågelns Don Quichotte Andersson Per-Olof
SE VCH LPI Brown Hunt's Jacquard Andersson Per-Olof

2005-09-03 Bjuv SBK
Black Cannons Image Von Gegerfeldt C

2005-08-28 Strängnäs SBK
Boldwind's Raspberry Lantz Åsa

2005-08-28 Mönsterås SBK
LE-Cop's Isidor Melanoz Carina

2005-08-27 Lerum SBK
Lorca's Dropmore Scarlet Olsson Anders
SE VCH Stina-Happyday Olsson Anders
Änglablicks Lyra Olsson Anders
Änglablicks Capella Olsson Anders
SE VCH LPI Olcine's Brede Olsson Anders
Grinnerås Nut Rocker Olsson Anders
Rainstone Rölleka Olsson Anders

2005-08-23 Sundsvall SBK
Tale Gildor Nyman Anders

2005-08-19 Timrå SBK
HS 11066 Fonni Åsén Staffan

2005-08-15 Helsingborg SBK
Corinne Lady Lundin Maria

2005-08-14 Varberg SBK
Gåsalyckans Gary Moore Andersson Anita
Gåsalyckans Gary Cooper Andersson Anita
Gåsalyckans Goldie Hawn Andersson Anita
Gåsalyckans Greta Garbo Andersson Anita
Gåsalyckans Friendship Flower Andersson Anita
Gåsalyckans Frank Sinatra Andersson Anita
Gåsalyckans Fred Flintstone Andersson Anita
Gåsalyckans Esmeralda Andersson Anita

2005-08-14 Flen SBK
Mylabs Tropical Mindy Lind Åsa

2005-08-14 Laröd SBK
Käppastans Aspa Persson Kerstin
Käppastans Anarkia Almqvist Lars
Käppastans Aldi Persson Kerstin
TJH(HV) Kullaholm's Urax Almqvist Lars
Skallvrån's Chocolate Ice-Cream Persson Kerstin

2005-08-07 Riseberga SBK
Labruzz Ebbas Jack Almqvist Lars
Bergsandens Lady of Avalon Almqvist Lars

2005-08-06 Vimmerby SBK
Kohagens Tjorven Hoff Cathrine

2005-08-06 Skövde SBK
Lundhagas Corona Larsson Birger
Lundhagas Guinness Larsson Birger
Lundhagas Lucky Star Larsson Birger
Lundhagas Stella Artois Larsson Birger
Lundhagas San Miguel Larsson Birger
SE VCH Rainstone Cloetta Larsson Birger

2005-08-02 Huddunge SBK
LPI Iliadens O'mphale Ferm Gunnel

2005-07-29 Vaxholm SBK
SE VCH Stargames Kobra Halvarsson Sune

2005-07-22 Backamo SBK
Gåsalyckans Gene Simmons Oskarsson Reino
SE VCH SE U(U)CH DK UCH Sea-Birds Power of Love Jadepalm Per-Arne

2005-07-11 Mjölby SBK
CafÚaulait Ragnar Susanne

2005-07-03 Sölvesborg SBK
Skoll Persson Pernilla

2005-07-02 Eskilstuna SBK
SE J(J)CH SE LCH Searover Cosys Kelly Strömbäck Marie-Loui
SE LCH Searover Cosys Arraks Strömbäck Marie-Loui

2005-07-01 Sättna SBK
Sneezing Duck's Hey Black Berry Åsén Staffan
Gottands Cayard Åsén Staffan

2005-06-19 Järvsö SBK
Rainstone Bruna Björk Nylund Leif
Bowmore Nylund Leif
Bävermarkens Alvan Nylund Leif

2005-06-19 Veberöd SBK
LPI LPII Bite The Bullet Diva Almqvist Lars

2005-06-18 Frövi SBK
Skallvrån's Chocolate Icing Keskinen Martti

2005-06-18 Gävle SBK
Brindlebay Venture Brandt Bengt-Olof
Airotkivs Zocker Topp Brandt Bengt-Olof

2005-06-18 Björsta SBK
SE SPCH Tinseller-Mark Pettersson Bengt

2005-06-18 Skövde SBK
Clown's Chinook Larsson Birger
Clown's Comanch Larsson Birger

2005-06-12 Falun SBK
Tingvell's Ginger Bread Nordmark Lars-Åke
LPI Vilda Matildas Yellow-Sun Nordmark Lars-Åke
Rosebird Compassion Rose Nordmark Lars-Åke

2005-06-12 Osby SBK
SE VCH Järabackens Proud Mary Jönsson Inge
Järabackens Araknoidea Jönsson Inge
Järabackens Cerebellum Jönsson Inge
Järabackens Cortex Jönsson Inge
Järabackens Falx Jönsson Inge
Järabackens Pons Jönsson Inge
Järabackens Hippo Campus Jönsson Inge
Järabackens Corpus Callosum Jönsson Inge

2005-06-12 Kalmar SBK
Spring Fever's Wind Dancer Ståhl Roth Gunborg

2005-06-05 Visby SBK
Farthingale The Baltic Sea Boberg Urban

2005-06-05 Näset SBK
Viltvårdarns Extra Pillan Börjesson Barbro
Viltvårdarns Extra Magda Börjesson Barbro
Viltvårdarns Extra Gunde Börjesson Barbro
Splash of Water's Apple Tea Börjesson Barbro
SE J(J)CH Viltvårdarns Cera Börjesson Barbro
SE J(J)CH Viltvårdarns Carat Börjesson Barbro

2005-06-05 Arvidsjaur SBK
SE J(J)CH Masterkey's Zoya Forslund Maria

2005-06-04 Saxnäs SBK
Nätholmens Mästerlige Mio Von Krusenstjerna U

2005-05-29 Sollefteå SBK
SE VCH HS 11050 Fosa Sondell Birgitta

2005-05-29 Osby SBK
Figgefilurs Benjamin Så Svart Jönsson Inge
SE VCH LPI Labbegården's Crunchy Candy Jönsson Inge
Labbegården's Cheerful Collin Jönsson Inge

2005-05-29 Kungsbacka SBK
Na'yves Kefir Tjärnström Stellan

2005-05-29 Skara SBK
SE VCH Isabella Öhrn Andreas

2005-05-28 Olofsfors SBK
Birdland Yellow Quill Asplund Elisabet
SE VCH Flying Cloud's Auchentoshan Asplund Elisabet
SE J(J)CH Klintå's Snöloppa Asplund Elisabet
SE VCH Minnows Dragonfly Asplund Elisabet
Umaniora's Falcon Asplund Elisabet
Djurbergas Scope Propoint Asplund Elisabet
Hanomag's Suprime Asplund Elisabet

2005-05-28 Skutskär SBK
Tingvell's Dobbson Blomberg Erica

2005-05-28 Kumla SBK
Kamrats Imp Gustavsson Bengt

2005-05-26 Västansjö SBK
Wildn'beauty's Cheerful Hubby Johansson Maj

2005-05-26 Piteå SBK
Macita's Blackberry Drops Lundberg Anna
Robocop's Teenie Weenie Lundberg Anna

2005-05-22 Björsta SBK
Attikonak Walk of Life Pettersson Bengt

2005-05-22 Björsta SBK
Attikonak Walk of Life Pettersson Bengt

2005-05-22 Grödinge SBK
LPI LPII Rosebird The Yeoman Rose Ahlqvist Anders

2005-05-21 Nyköping SBK
Ancema's Moonlight Music Ahlqvist Anders
Massgaisten's Stainflus Ahlqvist Anders

2005-05-21 Bergby SBK
Groovie's Easy Come Easy Go Ericsson Hanna

2005-05-21 Visby SBK
Massgaisten's Fårö-Sårk Boberg Urban

2005-05-15 Osby SBK
LPI Figgefilurs Bara Min Enya Jönsson Inge

2005-05-14 Östersund SBK
SE VCH Splash of Water's Forest Fruit Tea Nylund Leif

2005-05-08 Mölndal SBK
Robocop's From A Jack to A King Ahrenstedt Victoria

2005-05-08 Olofsfors SBK
SE VCH Macita's Romeo Spider Johansson Maj
Aye-Aye's Ebony Johansson Maj

2005-05-08 Oskarström SBK
Högagårdens Felicia Sannum Gullan
LPI LPII SE LCH Landlabb's Hurdy-Gurdy Sannum Gullan
Mandylike's Ideaed Sannum Gullan

2005-05-07 Bro SBK
SE VCH Dolou's Full of Love Hellström Jan
LPI LPII LPIII Sorro Hellström Jan

2005-05-07 Luleå SBK
Lillimar's Chestnut Öhman Dick

2005-05-01 Bollnäs SBK
SE VCH Lidmarken's Evening Star Jönsegård Anita

2005-04-24 Norrtälje SBK
SE VCH LPI Trendmaker's Sunshine Girl Söderström Monica

2005-04-24 Malmö SBK
Gandalf Isberg Ronny

2005-04-23 Järfälla SBK
LPI LPII SE LCH Viltvårdarns Dagg Lamminen Juhani

2005-04-23 Jönköping SBK
LPII Skärvenäset's Malin Andersson Anna-Carin

2005-04-23 Säffle SBK
Iliadens Nasusi'ka Andersson Kent

2005-04-23 Osby SBK
LPII Near Me's God Like Jönsson Inge
Near Me's Graceful Jönsson Inge
Near Me's Glorious Jönsson Inge
Near Me's Gambler Jönsson Inge
Near Me's Gentleman Jönsson Inge
SE VCH Järabackens Mynta Jönsson Inge

2005-04-17 Edsberg SBK
Fairfield's Eleanor Rigby Ericsson Hanna

2005-04-17 Halmstad SBK
Högagårdens Flox Bengtsson Thomas

2005-04-17 Västerås SBK
Amfibiens Lotta Bråkmakare Edlund Marie

2005-04-17 Lerum SBK
Fairfield's Echoes of Love Olsson Anders
Grinnerås Spanish Rhapsody Olsson Anders
Grinnerås Bumble Bee Olsson Anders
Sjöbygårdens New Years Pearl Olsson Anders

2005-04-16 Karlstad SBK
Skallvrån's Dark Fantasy Andersson Kent

2005-04-16 Enköping SBK
Sycklinges Bossy Hawée Göran

2005-04-16 Karlsborg SBK
Precious Eriksson Per-Olof

2005-04-16 Västerås SBK
Gimli Waltersson Johnny

2005-04-16 Umeå SBK
TJH Klintå's Snögnister Forsberg Peter

2005-04-10 Gustavberg SBK
Musical's Gypsy Mail Nyström Chatrine

2005-04-10 Skövde SBK
Greenwood Midsummer Flower Larsson Birger

2005-04-09 Falun SBK
SE VCH Country Look's Romantic Riverdancer Nordmark Lars-Åke
Country Look's Make My Decision Nordmark Lars-Åke

2005-04-09 Alingsås SBK
Issla Jadepalm Kristina

2005-04-09 Mjölby SBK
Nora Andersson Lars

2005-04-09 Sjöbo SBK
LPI LPII Astrix Rydén Ruby

2005-04-02 Karlstad SBK
Skallvrån's Dark Decision Holmsten Sven-Einar
Wallwein's Acacio Holmsten Sven-Einar

2005-04-02 Lomma SBK
L'cheddar Borg Vogel Ingrid

2005-03-28 Trollhättan SBK
SE VCH Ingmos Kaby Cabernet Andersson Per-Olof

2005-03-27 Mölndal SBK
LPI SE LCH SE JCH Airotkivs Yvette Larsen Bibbi
SE VCH Sångfågelns Tintomara Larsen Bibbi
SE VCH Robocop's Dot Bikini Larsen Bibbi
LPII LPIII Robocop's Yellow Submarine Larsen Bibbi

2005-03-20 Karlshamn SBK
LPII Ritou's Sweet Martini Lindfalk Kenneth

2005-03-19 Allatorp SBK
SE JCH Guamikeni's Viktor Rydberg Bark Ingemar

2005-03-19 Södertälje SBK
Amfibiens Lina Katthults-Piga Blixt Curt
Amfibiens Lilibeth Cirkusbarn Blixt Curt

2005-03-19 Gälltofta SBK
Bellmaker's For Formality Brorsson Anders

2005-03-06 Eskilstuna SBK
Askrikes Yrväder Stangvik Stig

2005-03-05 Eskilstuna SBK
HS 10887 Evelina Strömbäck Marie-Loui

2005-03-05 Sölvesborg SBK
SE VCH Mandylike's Imposing Hemmingsson Bertil

2005-02-26 Höganäs SBK
Labbedoo Hera Almqvist Lars

2005-01-29 Jönköping SBK
Bellmaker's Final Fantasy Liew Anita
Bellmaker's Forward Fellow Liew Anita
Bellmaker's Fixed Fitness Liew Anita
Bellmaker's Fame Factory Liew Anita
Bellmaker's Fast'n Funny Liew Anita
Bellmaker's Faithful Fetch-It Liew Anita
Bellmaker's First Fighter Liew Anita


Rasdata.nu Sidan uppdaterad 2018-10-22 / Page updated 22 Oct 2018: labrador@rasdata.nu
Information från Svenska Kennelklubben 2018-10-16 / Information from the Swedish Kennel Club 16 Oct 2018