Information om Labrador retriever från Rasdata.nu

MH-beskrivning 2006

Resultat i namnordning


2006-12-03 Visby SBK
Jinie-By-Me Johansson Andreas

2006-11-25 Finspång SBK
LPI Kamrats So Lei Wall Krister

2006-11-12 Alleby SBK
LPI Thorsvi Ardbeg Eklund Lena

2006-11-11 Borås SBK
Maj-Lis Bengtsson Thomas
Minnows Skotte Bengtsson Thomas

2006-11-05 Herrljunga SBK
Mandylike's Liegeman Edvardsson Stefan

2006-11-04 Örby SBK
SE U(U)CH C.I.E. Lady Upstream's Leacy Dahlberg Göran
Mambrinos Adrian Dahlberg Göran
SE VCH Lablustrious Silver Linnett Dahlberg Göran

2006-11-04 Helsingborg SBK
Airotkivs Örjan Carlsson Stellan
Bökardalens OrchidÚ Carlsson Stellan

2006-11-03 Boden SBK
Sneezing Duck's Holoway Fredriksson Mia

2006-10-29 Björsta SBK
SE VCH Airotkivs Älsa of Designerline Pettersson Bengt
SE VCH Designerline Wood Warbler Pettersson Bengt
SE VCH Designerline River Warbler Pettersson Bengt
Designerline Reed Warbler Pettersson Bengt
SE VCH TJH(FM) Designerline Graceful Warbler Pettersson Bengt
Designerline Dusky Warbler Pettersson Bengt
Designerline Arctic Warbler Pettersson Bengt
SE VCH Designerline Aquatic Warbler Pettersson Bengt

2006-10-22 Växjö SBK
Ritou's Belle Epoque Gunneriusson I

2006-10-22 Jönköping SBK
Baramonas Blue Angel Melanoz Carina

2006-10-21 Ronneby SBK
Aye-Aye's Fabian Karlström Alf

2006-10-21 Lilla Edet SBK
SE VCH Berntssons Runaway Bride Dahlstedt Ingela

2006-10-21 Eskilstuna SBK
LPII Bumpkin's Tiger Lily Strömbäck Marie-Loui
Justlike Tagliolina Strömbäck Marie-Loui

2006-10-15 Vaxholm SBK
NORD VCH Colas Hillevi Skarin Bengt
NORD VCH Colas Sara Skarin Bengt

2006-10-15 Vaxholm SBK
Colas Harry Skarin Bengt
NORD VCH Colas Mirjam Skarin Bengt
SE VCH Colas Klas Skarin Bengt
SE VCH LPI LPII Colas Fredrik Skarin Bengt
SE VCH Colas Aron Skarin Bengt
SE VCH Colas Kim Skarin Bengt

2006-10-15 Sävsjö SBK
Biabys Beppe Liew Anita
Hund I Tjänsts Nicko Liew Anita

2006-10-15 Osby SBK
Near Me's Hobglobin Jönsson Inge
Livingos Galadriel Jönsson Inge

2006-10-15 Edsberg SBK
Modus Vivendis Unique Jewel Ericsson Hanna
Modus Vivendis Sweet As Candy Ericsson Hanna

2006-10-14 Finspång SBK
LPI Airotkivs Ylva of Bolltorp Wall Krister
LPI Airotkivs Sonja of Bolltorp Wall Krister

2006-10-14 Visby SBK
Pärlkustens Freja Boberg Urban

2006-10-08 Halmstad SBK
Benliz Fighter Ferrari Bengtsson Thomas

2006-10-08 Gävle SBK
Archean Rock's Wild-Violet Brandt Bengt-Olof

2006-10-07 Åhus SBK
LPI TJH(FM) Izolde Björkqvist Cronje

2006-10-07 Bjuv SBK
Bökardalens Opal Carlsson Stellan

2006-10-07 Alingsås SBK
Double Barrel's Miss Moneypenny Wadman Sarah

2006-10-07 Uddevalla SBK
Wallwein's Cape Bay Andersson Anna-Carin
Wallwein's Columbia Crest Andersson Anna-Carin
Wallwein's Corbette Canyon Andersson Anna-Carin
Wallwein's Cockfighter's Ghost Andersson Anna-Carin
Wallwein's Castello Di Ama Andersson Anna-Carin
SE VCH Wallwein's Capricorn Estate Andersson Anna-Carin
Wallwein's Catera Andersson Anna-Carin
Wallwein's Colombelle Andersson Anna-Carin

2006-10-07 Tjörn SBK
SE VCH Sångfågelns Don Alfonso Sjunnesson Andreas
SE VCH Sångfågelns Dandini Sjunnesson Andreas
Sångfågelns Don Magnifico Sjunnesson Andreas
SE VCH LPI Sångfågelns Parsifal Sjunnesson Andreas
SE VCH Sångfågelns Suzuki Sjunnesson Andreas
SE VCH Sångfågelns Hoffmann Sjunnesson Andreas
SE VCH Sångfågelns La BohÚme Sjunnesson Andreas
SE VCH Sångfågelns Don Giovanni Sjunnesson Andreas

2006-10-07 Skara SBK
TJH(HV) LPI Käppastans Enzo Andersson Stefan

2006-10-07 Osby SBK
LPI Applejack's Tuscany Superb Jönsson Inge

2006-10-07 Karlsborg SBK
Käppastans Clea Eriksson Per-Olof

2006-10-01 Trollhättan SBK
Artemis Andersson Per-Olof
Apple Andersson Per-Olof
Ack Andersson Per-Olof
Ansi Andersson Per-Olof
Algol Andersson Per-Olof
Ascii Andersson Per-Olof

2006-10-01 Sölvesborg SBK
Woodduck's Angel Ale Ljunggren Felicia

2006-10-01 Timrå SBK
Gärdegårdens Fylakos-F Åsén Staffan

2006-10-01 Strängnäs SBK
Lorca's Express Lession in Jazz Knutsson Lennart
Kullaholm's Borromir Knutsson Lennart

2006-10-01 Ockelbo SBK
Brown and Blackstars Thrue Love Westman Anne

2006-10-01 Fagersta SBK
Filipgårdens Igor Ström Sonny

2006-09-30 Basta Nykvarn SBK
Askrikes Woodtrush Larsson Ingalill

2006-09-30 Växjö SBK
LPI Törnåkras Clever Gunneriusson I

2006-09-30 Vallentuna SBK
Musical's Top Hat Ferm Gunnel

2006-09-30 Solna SBK
LPI LPII Mandylike's Kampala Skarin Bengt

2006-09-30 Malmö SBK
Skyfly's Arista Isberg Ronny

2006-09-30 Kungsbacka SBK
Talybont Dark Vanilla Andersson Anna-Carin
SE VCH Sjöbygårdens Just For Maggi Andersson Anna-Carin

2006-09-30 Jönköping SBK
LPI LPII Nawinns Easy Pantzar Lars-Göran

2006-09-24 Värnamo SBK
SE VCH SE U(U)CH Knubbes Bruno Axelsson Kia

2006-09-24 Arvika SBK
SE VCH LPI NO VCH Eagle's White-Collar Worker Jatko June

2006-09-23 Järvsö SBK
Sneezing Duck's Tisrock of Course Brandt Bengt-Olof

2006-09-23 Solna SBK
Willows Ulrika Eleonora Nyström Chatrine
Serrahof Expressive Lady Nyström Chatrine

2006-09-23 Bergby SBK
Karriärs Ladylike Ferm Gunnel
SE VCH Älvgårdens Ysta Ferm Gunnel

2006-09-17 Österåker SBK
Trendmaker's Immaculate Inheritor Rainsson Agneta

2006-09-16 Grums SBK
Viltvårdarns Galax Lind Peter

2006-09-10 Sthlm Sö SBK
Wilma Björklund Pernilla

2006-09-09 Falun SBK
Rainstone DÚcembre Nordmark Lars-Åke
SE VCH LPELIT SE LCH RLD N RLD F Noble Mind's Tesla Nordmark Lars-Åke

2006-09-09 Bergby SBK
Viltvårdarns Gnista Söderström Monica

2006-09-09 Pålsbo SBK
SE VCH Iron Blue's Hopper Hackle Jönsegård Anita

2006-09-03 Edsberg SBK
Modus Vivendis Rose Hip Ericsson Hanna
SE VCH Modus Vivendis Touch of Class Ericsson Hanna
Modus Vivendis Trueman Ericsson Hanna
Modus Vivendis Sun Flower Ericsson Hanna
Modus Vivendis Sun Beam Ericsson Hanna
Modus Vivendis Quite Delight Ericsson Hanna
Modus Vivendis Queen of Beaty Ericsson Hanna

2006-09-03 Vimmerby SBK
Kohagens Fröken Lisander Hoff Cathrine
LPI Kohagens Röda Rosen Hoff Cathrine
Kohagens Vita Rosen Hoff Cathrine
Kohagens Stormumriken Hoff Cathrine
Kohagens Farbror Björk Hoff Cathrine
Kohagens Herr Bengtsson Hoff Cathrine
Kohagens Kalle Blomkvist Hoff Cathrine
SE VCH Kohagens Nonno Hoff Cathrine
Kohagens Tant Pryzelius Hoff Cathrine
Kohagens Pippi-Lotta Hoff Cathrine

2006-09-03 Märsta SBK
Chapita Ponta Färnefors Agnetha

2006-09-03 Kungsbacka SBK
Rainstone Janvier Lindqvist Göran
Mandylike's Kentucky Lindqvist Göran

2006-09-02 Skellefteå SBK
Lady Upstream's Kojak Lundmark Margareta

2006-09-02 Alvesta SBK
Alfon Axelsson Kia

2006-09-02 Forshaga SBK
SE VCH Get Busy Actual-Ace Lind Peter

2006-09-02 Botkyrka SBK
Karriärs Real Charmer Ahlqvist Anders

2006-08-27 Toröd SBK
Talita's Pikachu Nilsson Benny

2006-08-27 Lerum SBK
Knubbes Beatric Olsson Anders
Robust Brown Prins Carneval Olsson Anders
Lorca's Eye Half Shut Olsson Anders
LPI LPII Balder Olsson Anders
SE VCH LPI Sjöbygårdens Bad to The Boon Olsson Anders
Riddarens Like A Diamond Olsson Anders
Riddarens Diamonds Sparkle Olsson Anders
Riddarens Fillinic Olsson Anders

2006-08-26 Mellerud SBK
Hjorttorp's Water Bubbel Bruno Wadman Sarah

2006-08-26 Mönsterås SBK
Lorca's Eventually A Princess Melanoz Carina
LPI LPII Duckling's Yellow Tail Melanoz Carina
SE VCH Fairfield's Every Little Thing Melanoz Carina

2006-08-26 Lerum SBK
Viltvårdarns Flimra Jadepalm Kristina
LPI Sångfågelns Angelina Jadepalm Kristina
Roy Eilab's Lysistrate Jadepalm Kristina
Roy Eilab's Pythia Jadepalm Kristina
Roy Eilab's Xantippa Jadepalm Kristina
Berntssons Starlight Angel Jadepalm Kristina
Kroppsmarkens Time Table Jadepalm Kristina
Hund I Tjänsts Nilla Jadepalm Kristina

2006-08-22 Näset SBK
Bävermarkens Basun Carlsson Margaretha

2006-08-22 Näset SBK
SE VCH Sea-Croft Mint Carlsson Margaretha
Bävermarkens Oboe Carlsson Margaretha
SE JCH Streamlight's Fancy Cool Carlsson Margaretha

2006-08-20 Hammarö SBK
Lab Treasure's Say No More Jacobsen Terje

2006-08-19 Örebro SBK
Brisakaitts Venus Bergström Elisabeth

2006-08-19 Österåker SBK
Brown and Blackstars Rafalie Rox Ahlén Ib
Ellen Ahlén Ib

2006-08-13 Visby SBK
Besure's Lady Godiva Johansson Andreas

2006-08-13 Järvsö SBK
SE VCH Colas Rasmus Brandt Bengt-Olof
SE VCH Sångfågelns Marcellina Brandt Bengt-Olof

2006-08-12 Falun SBK
Caspor-Centavo Nordmark Lars-Åke
Cassia-Ceres Nordmark Lars-Åke
Castor-Celes't Nordmark Lars-Åke

2006-08-12 Falkenberg SBK
LPI LPII Minnows Appointment Bengtsson Thomas

2006-08-06 Riseberga SBK
LPII RLD N RLD F RLD A Embla Björkqvist Cronje

2006-08-05 Tjörn SBK
Ingmos Neil Ellis Henriksson Monica
SE VCH NO VCH Tjotte's Take A Chance Henriksson Monica
Ritou's Cos Pomona Henriksson Monica
SE VCH Hund I Tjänsts Nogger Henriksson Monica

2006-08-05 Varberg SBK
Trofast Tussilago Andersson Anita

2006-07-28 Vaxholm SBK
Willows Utterly Sweet Persson Kerstin
SE VCH LPI Viltvårdarns Cascad Halvarsson Sune

2006-07-25 Vaxholm SBK
SE VCH Colas Sabina Halvarsson Sune
SE VCH FI VCH Colas Isabella Halvarsson Sune
NORD VCH Colas My Halvarsson Sune

2006-07-25 Timrå SBK
Älvgårdens Black Barrel Wounder Monika

2006-07-12 Boden SBK
Huset Elliots Vilse Fredriksson Mia
SE VCH NO VCH Huset Elliots Vimsa Fredriksson Mia
SE VCH Huset Elliots Vilja Fredriksson Mia
SE VCH LPI Huset Elliots Visa Fredriksson Mia
Huset Elliots Snorkfröken Fredriksson Mia
SE VCH Huset Elliots Pimpim Fredriksson Mia
Huset Elliots Twist Fredriksson Mia

2006-07-08 Eskilstuna SBK
Searover Kits Bill Strömbäck Marie-Loui

2006-07-07 Boden SBK
Macita's Ginger Twist Blixt Curt
Klövenhöjs Golden Delicious Blixt Curt

2006-07-03 Sölvesborg SBK
Ritou's Karl Johan Karlström Alf
Kässy Karlström Alf

2006-07-01 Åsele SBK
SE VCH Maihaugen's Looking For Lester Burström Ove

2006-06-28 Sättna SBK
Kafati's Dreaming Maid Johansson Maj

2006-06-20 Väster Näset SBK
SE VCH Macita's Tufoline Mocca Carlsson Margaretha

2006-06-18 Varberg SBK
Sea-Birds Summertime Blues Sannum Gullan

2006-06-17 Falun SBK
Moorman's High Speed Nordmark Lars-Åke

2006-06-11 Hässelby SBK
SE VCH Trendmaker's Master of Magic Katiska Maria

2006-06-10 Osby SBK
SE VCH Near Me's Happiness Jönsson Inge
SE VCH Near Me's Highness Jönsson Inge
Near Me's Handmaiden Jönsson Inge
Near Me's Hilarity Jönsson Inge
Near Me's Huntsman Jönsson Inge
Near Me's Hawkeye Jönsson Inge
Near Me's Handsome Son Jönsson Inge

2006-06-10 Nacka SBK
Manique Pettersson Bengt
TJH(RDH) Mandylike's Lodestar Pettersson Bengt

2006-06-06 Kristianstad SBK
Kohagens Katla Håkansson Nils-Håkan

2006-06-04 Norrköping SBK
Chapita Malin Hagvall Ulrika

2006-06-01 Piteå SBK
Åkerbärets Valter Lundberg Anna

2006-05-27 Broröd SBK
SE VCH Benliz Outstanding Ofelia Dådring Kenneth

2006-05-25 Nacka SBK
SE VCH Sea-Birds Super Nova Ferm Gunnel

2006-05-25 Timrå SBK
LPI LPII Ledarhundens Arolina Åsén Staffan

2006-05-25 Sunne SBK
Belldeena's Nena Nilsson Odd Eva

2006-05-21 Visby SBK
LPI Massgaisten's Svartkulla Johansson Andreas

2006-05-21 Hammarö SBK
Mylabs Cran Nero Gullberg Ulf

2006-05-21 Trollhättan SBK
Kullens Ester Andersson Per-Olof

2006-05-21 Hammarö SBK
Eaglebess Alfred Gullberg Ulf

2006-05-15 Osby SBK
Minnows Marquis Jönsson Inge

2006-05-14 Växjö SBK
Cassatas Nimble Nellie Gunneriusson I
Käppastans Christel Gunneriusson I

2006-05-14 Skövde SBK
SE VCH Brummelisa Larsson Birger

2006-05-13 Solna SBK
Hackihäls Early-Bird Nyström Chatrine
Hackihäls Easy Nyström Chatrine

2006-05-13 Kumla SBK
Askrikes Ärla Gustavsson Bengt

2006-05-13 Växjö SBK
Sea-Birds Storyteller Gunneriusson I

2006-05-07 Boden SBK
Fogdarps Dad's Boy Zniper Forslund Maria

2006-05-07 Kungsbacka SBK
Sjöbygårdens Purple Rain Andersson Anna-Carin

2006-05-07 Ronneby SBK
Ritou's Karl Ludvig Lindfalk Kenneth

2006-05-06 Kungsbacka SBK
Tunnebergas Zoya Lindqvist Göran

2006-05-06 Hallsberg SBK
Country Look's Sahara Flame to Fear Gustavsson Bengt

2006-05-06 Grums SBK
Cassatas Hagbard Handfaste Nilsson Odd Eva

2006-05-06 Ludvika SBK
In Born's Gustaw Halvarsson Sune

2006-05-06 Olofsfors SBK
Axi-Gin Lundmark Margareta

2006-04-30 Karlshamn SBK
Bergsandens Bring Back Edner Helene
SE VCH Kamrats Globetrotter Edner Helene

2006-04-29 Östersund SBK
Mandylike's Kashiwa Gyllensten Elisabeth

2006-04-29 Saxnäs SBK
LPII Like'ims Sascha Axelsson Kia

2006-04-29 Laröd SBK
RLD N Like'ims Utina Lundin Maria

2006-04-29 Jönköping SBK
Bergsandens Brand New Day Gunneriusson I

2006-04-23 Lomma SBK
Labruzz Ebbas Jazze Ljunggren Felicia

2006-04-23 Degerfors SBK
Noble Mind's Traveller Gullberg Ulf

2006-04-23 Riseberga SBK
Kalvabackens Wellington Karlsson Jörgen

2006-04-23 Arvika SBK
Minnows Marabou Axelsson Stefan

2006-04-23 Kalmar SBK
Hällstorps Bertuzzi Ståhl Roth Gunborg

2006-04-23 Bjuv SBK
LPI Woodduck's Castor Persson Kerstin
SE VCH Alice Persson Kerstin
Bobdog's Boblitz B Persson Kerstin
SE VCH TJH(FM) Sea-Birds Snowstorm Persson Kerstin
Sjöbygårdens New Years Happening Persson Kerstin
Kroppsmarkens Guinness Persson Kerstin

2006-04-22 Mjölby SBK
SE VCH NO VCH Gentle Gilbert's Wichita Ragnar Susanne

2006-04-22 Växjö SBK
Bökardalens Lovely Yellow Lova Gunneriusson I
SE VCH Sea-Birds Nobody Knows Gunneriusson I

2006-04-22 Karlstad SBK
Eagle's Country Gentleman Holmsten Sven-Einar

2006-04-22 Allatorp SBK
Sea-Birds Qaptain On Your Ship Bark Ingemar
Double Barrel's Will-O'-The-Wisp Bark Ingemar

2006-04-22 Uddevalla SBK
Sjöbygårdens Birk The Real Viking Andersson Anna-Carin
Birdkeepers An Angel Like Velvet Andersson Anna-Carin
NORD UCH Birdkeepers A Wish Came True Andersson Anna-Carin
Birdkeepers A True Fairytail Andersson Anna-Carin
SE VCH Birdkeepers All You Wish For Andersson Anna-Carin
Birdkeepers All You Ever Wanted Andersson Anna-Carin
Birdkeepers Amazing Ferdinand Andersson Anna-Carin

2006-04-09 Enköping SBK
TJH(FM) Heavy Loader's Tequila Ferm Gunnel
Ritou's En Vintersaga Ferm Gunnel

2006-04-08 Enköping SBK
Quinline's Hazel Hunter Katiska Maria
Quinline's Hella Hunter Katiska Maria
Quinline's Humblebee Hunter Katiska Maria
SE VCH Quinline's Hera Hunter Katiska Maria
SE VCH Quinline's Holly Hunter Katiska Maria
Quinline's Hell Hunter Katiska Maria

2006-04-08 Landskrona SBK
Beneva's Banjo Von Gegerfeldt C

2006-04-08 Österåker SBK
Fågel Fenix Formosa Ahlén Ib

2006-04-08 Alvesta SBK
SE VCH Ingmos Kevin Arnold Axelsson Kia

2006-04-02 Åhus SBK
Kroppsmarkens Mistral Håkansson Nils-Håkan
Ugerups Olle Håkansson Nils-Håkan
Hund I Tjänsts Nexa Håkansson Nils-Håkan

2006-04-02 Östhammar SBK
SE VCH Dipper's Quadrat Ferm Gunnel

2006-04-01 Oxelösund SBK
Guamikeni's Radiohead Holmertz Tommy

2006-04-01 Sjöbo SBK
TJH(HV) Loke Von Gegerfeldt C

2006-03-26 Värnamo SBK
SE VCH Honeytaste Watermelon Axelsson Kia

2006-03-26 Vallentuna SBK
SE J(J)CH NO JCH Searover Kits Belladonna Lamminen Juhani

2006-03-25 Ulricemamn SBK
Ancema's Midnight Memory Österlund Lasse

2006-03-25 Värnamo SBK
Lill Huldas Elvis Presley Melanoz Carina
Mandylike's Kimberley Melanoz Carina

2006-03-25 Olofström SBK
Kändy Hemmingsson Bertil
Kätty Hemmingsson Bertil
Kyra Hemmingsson Bertil
LPI Kläry Hemmingsson Bertil
LPII Kävin Hemmingsson Bertil
Kälvin Hemmingsson Bertil

2006-03-25 Södertälje SBK
SE VCH Gryningens Hedda Pettersson Bengt
SE VCH Eaglebess Nero Pettersson Bengt

2006-03-18 Örebro SBK
SE VCH Huset Elliots Vice Vd Kamleitner Barbro
SE VCH Huset Elliots Viska Kamleitner Barbro

2006-03-11 Bjuv SBK
L'greve' Björkqvist Cronje

2006-02-18 Bjuv SBK
Labruzz Ebbas Jason Lundin Maria

2006-02-04 Örkelljunga SBK
Baloo Borg Vogel Ingrid
Sebastian Borg Vogel Ingrid

2006-01-29 Laröd SBK
Licithas Amon Carlsson Stellan
Pegasus Carlsson Stellan


Rasdata.nu Sidan uppdaterad 2018-08-20 / Page updated 20 Aug 2018: labrador@rasdata.nu
Information från Svenska Kennelklubben 2018-07-27 / Information from the Swedish Kennel Club 27 Jul 2018