Information om Labrador retriever från Rasdata.nu

MH-beskrivning 2010

Resultat i namnordning


2010-11-21 Bjuv SBK
Skybar Dekadance Adamsson Louise

2010-11-14 Falsterbo SBK
Robust Brown Jim Beam Ljunggren Felicia

2010-11-14 Borås SBK
Conneywarren Blade Wadström Mikael
Clown's Pretty Women Wadström Mikael
Clown's Sweet Lady Wadström Mikael

2010-11-07 Götene SBK
Kepchers Emerson Escort Andersson Stefan

2010-10-30 Tjörn SBK
Minnows Aquarellist Larsen Bibbi

2010-10-24 Växjö SBK
AGD I Labrador Vom Bedhard Quidora O Yes Borg Conny

2010-10-24 Smålandsstenar SBK
LPII SPH II Airotkivs Fina Bengtsson Thomas
Huntley's Cute Ctina Bengtsson Thomas

2010-10-23 Varbeeg SBK
Svenshults Assar Johnsson Thorén Mari

2010-10-23 Smålandsstenar SBK
Minnows Aquagreen Bengtsson Thomas

2010-10-23 Lomma SBK
Ritou's Toffee Shot Borg Conny

2010-10-23 Lindesberg SBK
O'Sofinas Easter Sunrice Guhrén Stellan

2010-10-23 Eskilstvna SBK
LPI LPII RLD N RLD F RLD A Goody-Goody's Miss Money Penny Holmertz Tommy

2010-10-16 Arvika SBK
Dinah-Shore Bergström Elisabeth

2010-10-16 Visby SBK
SE VCH Jamiciz Mizil Boberg Urban

2010-10-16 Nässjö SBK
Searover Day Four Hoff Cathrine

2010-10-16 Göta SBK
SE VCH Sjöbygårdens Tilda Nikita Dahlstedt Ingela

2010-10-16 Bjuv SBK
Benliz Exelent Elize Adamsson Louise
Sunziri's Muddy Umtata Adamsson Louise
Sunziri's Muddy Loxton Adamsson Louise

2010-10-10 Norrtälje SBK
RLD N RLD F RLD A Elmshorn Good Day Sunshine Söderström Monica

2010-10-10 Mjölby SBK
Fågel Fenix Filippa Hansson Hans-Erik

2010-10-10 Jönköping SBK
Ceasar Liew Anita
Minnows Solvända Liew Anita
Glimmingens Catalina Liew Anita

2010-10-09 Osby SBK
Boställeskogens Asterix Persson Pernilla
Boställeskogens Gun Persson Pernilla
Boställeskogens Antos Persson Pernilla
Boställeskogens Adina Persson Pernilla
Boställeskogens Nikita Persson Pernilla
Boställeskogens Sally Persson Pernilla
Boställeskogens Mowitz Persson Pernilla

2010-10-09 Hammarö SBK
Groovie's Halle Lujah Nordblom Klas
SE VCH Tjotte's First Class Ticket Nordblom Klas

2010-10-09 Matfors SBK
Sångfågelns Cornelia Nyman Anders

2010-10-09 Nyköping SBK
Lab Marrone's Hopeful Hamilton Holmertz Tommy

2010-10-09 Norrköping SBK
SE VCH Colas Svante Kronqvist Anders

2010-10-09 Arvika SBK
Arligos Coffee Shot Nilsson Odd Eva

2010-10-03 Skara SBK
Near Me's Ivanhoe Larsson Birger

2010-10-03 Säffle SBK
Jamiciz Mingla Russberg Inger
Jamiciz Mira Russberg Inger
Jamiciz Mikza Russberg Inger
Jamiciz Mio Russberg Inger

2010-10-03 Gävle SBK
Ringlets Diver Westman Anne

2010-10-03 Kungsör SBK
Kroppsmarkens Miss Mazetti Knutsson Lennart
Arligos Crocodile Dundee Knutsson Lennart

2010-10-03 Hammarö SBK
SE VCH Mylabs Milli Lire Nordblom Klas

2010-10-02 Tollarp SBK
Proud Mallis Rydén Ruby

2010-10-02 Bjuv SBK
Modus Vivendis Wild Sweet Honey Lundahl Ken

2010-09-25 Sandviken SBK
Munkvretens Carex Enblom Eva

2010-09-25 Göta SBK
SE VCH RLD N RLD F Mandylike's Twinkle Andersson Owe
Mandylike's Tasty Andersson Owe
Mandylike's Tan Andersson Owe

2010-09-19 Bjuv SBK
SE VCH Like'ims Cayenne Adamsson Louise

2010-09-19 Skövde SBK
Skärvenäset's Diana Larsson Birger

2010-09-19 Varberg SBK
Sångfågelns My Fair Lady Bengtsson Thomas

2010-09-19 Karlshamn SBK
Figgefilurs Embla Å Hej Och Hå Eriksson Ronny
SE VCH LPI LPII Figgefilurs Evigt Vackra Elvira Eriksson Ronny
SE VCH SE U(U)CH SE VV-17 Tjotte's Run For President Eriksson Ronny

2010-09-18 Järvsö SBK
Mazkhens Mynta Brandt Bengt-Olof

2010-09-18 Vårmdö SBK
Tingvell's Foggerty Hultin Ammie

2010-09-12 Eneby SBK
Djurbergas Cela Cassio Hultin Ammie

2010-09-12 Örn SBK
Sjöbygårdens Elton J Nero Borg Eva
SE LCH Minnows Blue Mist Borg Eva
Sunziri's Muddy Durban Borg Eva

2010-09-11 Romelanda SBK
Streamlight's Ace Dard Oskarsson Reino

2010-09-11 Lommabk SBK
Like'ims A Dandy Man Rydén Ruby

2010-09-05 Fagersta SBK
TJH(RDH) Fläckebo Näsets Melvin Knutsson Lennart

2010-09-05 Karlsmamn SBK
Ritou's Topas Eriksson Ronny
Figgefilurs Doriz Är Din Eriksson Ronny
Coco Loco's Zuper Size Me Eriksson Ronny
LPI LPII Figgefilurs Ebba Elisia Eriksson Ronny
SE VCH LPI RLD N TJH(PTRH) PATRH II SPH III Figgefilurs Egon Är Svart Eriksson Ronny

2010-09-05 Strängnäs SBK
SE VCH LPI LPII LPIII LPIII SE LCH RLD N&F&A&M Searover Kits Casey Holmertz Tommy
SE VCH Searover Gems Nimh Holmertz Tommy

2010-09-05 Veberöd SBK
Allatiffany Bengtsson Thomas

2010-09-05 Umeå SBK
SE VCH RLD N RLD F Macita's Demis Rousoss Olofsson Linda

2010-09-04 Kungsbacka SBK
Na'yves Norma Wadström Mikael

2010-09-04 Karlstad SBK
SE VCH Georgie-Fame Pålblad Mikael

2010-09-04 Södertälje SBK
Streamlight's Dana's Gipp Brink Yvonne

2010-09-04 Umeå SBK
NORD VCH Colas Axelina Jakobsson Jenny

2010-09-04 Ockelbo SBK
SE VCH LPI TJH(RDH) Colas Eivor Lindgren Laila
SE VCH Colas Börje Lindgren Laila
SE VCH Colas Gösta Lindgren Laila

2010-08-28 Tjörn SBK
SE VCH LPI Sångfågelns Nella Hansson Daniel

2010-08-26 Timrå SBK
SE VCH Snowman Carlsson Margaretha

2010-08-25 Karlskoga SBK
Eagle Wood's Black Bear Jatko June

2010-08-22 Arvika SBK
Middlegate Candy Jatko June

2010-08-21 Gävle SBK
SE VCH Meadowlark Cigfa Enblom Eva
Bumpkin's Smarty Pants Enblom Eva

2010-08-14 Bjuv SBK
Bergsandens Sir Lancelot Lundahl Ken
Nerogialle Afragola Lundahl Ken

2010-08-14 Växjö SBK
Nortracker's Torrent Axelsson Kia

2010-08-01 Skövde SBK
Trompeterbakkens Mac Cloud Wadström Mikael

2010-07-21 Revinge SBK
Airotkivs Freddy Lundahl Ken

2010-07-11 Södertålje SBK
SE VCH Colas Linda Brink Yvonne
NORD VCH Colas Paulina Brink Yvonne
NORD VCH Colas Juni Lamminen Juhani
SE VCH Colas Görel Lamminen Juhani

2010-07-03 Västerås SBK
Searover Kellys Guns N'roses Edlund Marie

2010-07-03 Osby SBK
Near Me's Isabelle Persson Pernilla
Near Me's Isolde Persson Pernilla
Near Me's Isadora Persson Pernilla
Near Me's Immer Persson Pernilla
LPI Near Me's Ibsen Persson Pernilla
Near Me's Isaac Persson Pernilla
Järabackens Jitterbugg Persson Pernilla

2010-07-02 Rättvik SBK
SE J(J)CH Djurbergas Aria Westman Anne

2010-06-27 Tjörn SBK
Ambrosdalens Elly Sjunnesson Andreas

2010-06-19 Osby SBK
SE VCH Järabackens Tosca Johnsson Thorén Mari
Järabackens Mazarin Johnsson Thorén Mari
Järabackens Sacher Johnsson Thorén Mari
Järabackens Napoleon Johnsson Thorén Mari
Järabackens Biskvie Johnsson Thorén Mari

2010-06-17 Karlskoga SBK
SE VCH Sångfågelns Charlotte Jatko June

2010-06-13 Falkenberg SBK
TJH(FM) Nortracker's Pirat Bengtsson Thomas

2010-06-13 Fagersta SBK
Thorsvi Miltonduff Knutsson Lennart

2010-06-13 Saxtorp SBK
LPI LPII RLD M DatsrÚges Snow Drop Ljunggren Felicia
Labrador Vom Bedhard Qitty-Girl Ljunggren Felicia

2010-06-13 Järvsö SBK
Sångfågelns Eliza Melin Gerd

2010-06-12 Boden SBK
Rockdove's Lochawe Fredriksson Mia

2010-06-12 Halån SBK
Lillimar's Midnight Rambler Eriksson Torbjörn
Maihaugen's Moonught Down Eriksson Torbjörn

2010-06-03 Järpesmyran SBK
Moorman's Linley Hill Johansson Maj

2010-06-02 Lillkeoet SBK
Götahund Allan Andersson Owe

2010-05-29 Herrljunga SBK
Sunziri's Brown-Barber Olsson Anders

2010-05-29 Uddevalla SBK
SE U(U)CH Wallwein's Jurassique Russberg Inger
SE VCH Wallwein's Jaddico Russberg Inger
SE UCH DK UCH Wallwein's Jindalee Russberg Inger
SE U(U)CH Wallwein's Jumilla Russberg Inger
Iliadens Yenisala Russberg Inger
Alebäckens Gård Underbara Alice Russberg Inger
Alebäckens Gård Starke Alfred Russberg Inger
Alebäckens Gård Störtsköna Ada Russberg Inger

2010-05-29 Göteborg SBK
SE LCH Sea-Birds Earl of Snowdon Hansson Daniel

2010-05-29 Sunne SBK
Iliadens Bore Nilsson Odd Eva

2010-05-26 Allatorp SBK
LPI RLD N RLD F Stella Bark Ingemar
Sunziri's Muddy-Rocket Bark Ingemar

2010-05-23 Ulricehann SBK
Clown's Neptunus Österlund Lasse

2010-05-22 Bergby SBK
Trendmaker's Wild Bird Söderström Monica

2010-05-22 Lomma Bk SBK
Benliz Zippy Zarah Ljunggren Felicia

2010-05-16 Skövde SBK
Labbedoo Delightful Droste Hjälm Leif

2010-05-15 Olovsfors SBK
TJH(FM) Tjotte's Part of The Package Jakobsson Jenny

2010-05-15 Fagersta SBK
Arligos Candy Man Edlund Marie

2010-05-09 Kungsbacka SBK
Maihaugen's Cross Eyed Mary Tjärnström Stellan
Small Miracles Catching On Fast Tjärnström Stellan

2010-05-09 Nynäshamn SBK
LPI Justlike Albireos Sparkle Pettersson Bengt
SE U(U)CH Trendmaker's Hard to Beat Pettersson Bengt

2010-05-08 Toröd SBK
Real-Survivor Nilsson Benny

2010-05-08 Kungsbacka SBK
Huntley's Cute Chapman Tjärnström Stellan
Huntley's Cute Cevera Tjärnström Stellan

2010-05-08 Visby SBK
TJH(FM) Lebaz Lonely Enzo Johansson Andreas

2010-05-08 Ronneby SBK
Jacrisa's Louise-Odier Sjösten Roland

2010-05-08 Finspång SBK
Quinline's I Can't Let Go Kronqvist Anders
Quinline's Here I Go Again Kronqvist Anders
LPI LPII LPIII AGD I AGHD I Quinline's Stop Stop Stop Kronqvist Anders
RLD N Quinline's Yes I Will Kronqvist Anders
Thorsvi Littlemill Kronqvist Anders

2010-05-08 Hörby SBK
Klöver Fyra's Nässla Björkqvist Cronje

2010-05-02 Faringe Edsberg SBK
Reedsweeper's Apache Tapper Kjell
Reedsweeper's Blue Steel Tapper Kjell

2010-05-02 Skara SBK
Skärvenäset's Arthur Jadepalm Kristina

2010-05-01 Växjö SBK
SE J(J)CH Korpklons Frett Axelsson Kia

2010-05-01 Alunda SBK
SE JCH Viltvårdarns Lava Ericsson Hanna
Viltvårdarns Näver Ericsson Hanna
Viltvårdarns Nickel Ericsson Hanna
Viltvårdarns Norma Ericsson Hanna
Viltvårdarns Nike Ericsson Hanna
Viltvårdarns Megrez Arc Ericsson Hanna
Viltvårdarns Kisel Ericsson Hanna
Viltvårdarns Odin Ericsson Hanna

2010-05-01 Waxholms Bk SBK
NORD JCH Stenbury Black Pearl Ogebjer Lorentz

2010-04-24 Sävsjö SBK
LPI LPII Streamlight's Pearl Steph Axelsson Kia

2010-04-24 Säffle SBK
Axel Russberg Inger

2010-04-24 Karlskoga SBK
Rosebird Quantum Rose Jatko June

2010-04-24 Forshaga SBK
LPII RLD A Huntley's Cute Cleopatra Lind Peter

2010-04-18 Södertälje SBK
Searover Angie Hult Ingrid

2010-04-18 Södertälje SBK
Hund I Tjänsts Martin Hult Ingrid

2010-04-18 Örby SBK
Sunziri's Muddy Belmont Nilsson Benny

2010-04-17 Torsås SBK
LPI LPII Tellus Von Krusenstjerna U

2010-04-17 Östhammar SBK
LPI Searover Flying Nosey Brandt Bengt-Olof

2010-04-11 Märsta SBK
Eagle's Love in Stereo Färnefors Agnetha
Modus Vivendis Double Diamont Färnefors Agnetha

2010-04-11 Mjölby SBK
SE VCH Searover Gems Seamus Hansson Hans-Erik
SE J(J)CH Stenbury Black Grouse Hansson Hans-Erik

2010-04-11 Kalmar SBK
Athena Ståhl Roth Gunborg

2010-04-11 Falsterbo SBK
Robust Brown Gentleman Jack Björkqvist Cronje

2010-04-05 Falkenberg SBK
Minnows Marin Johnsson Thorén Mari

2010-04-02 Stockholmsavd SBK
Stenbury Black Wych Ogebjer Lorentz
FI JCH SE JCH Stenbury Black Ribbon Ogebjer Lorentz

2010-03-28 Kumla SBK
Bessi-Locklab Bergström Elisabeth

2010-03-28 Sölvesborg SBK
Bylabbens Clarabella Hemmingsson Bertil

2010-03-27 Falsterbo SBK
Taleem Give N Take at Tapeatom Wrambeck Monique
Robust Brown Four Roses Wrambeck Monique

2010-03-27 Kumla SBK
Meadowlark Final Style Bergström Elisabeth

2010-03-27 Bjuv SBK
Meadowlark Afon Tywi Adamsson Louise

2010-03-27 Sölvesborg SBK
TJH(FM) PATRH III SPH III Calaisa Persson Pernilla

2010-03-21 Sjöbo SBK
Bull Von Gegerfeldt C

2010-03-14 Bjuv SBK
Ålflasker Briseis Lundin Maria

2010-03-06 Waxholms Bk SBK
Stenbury Black Adder Ogebjer Lorentz
Stenbury Black Label Ogebjer Lorentz

2010-01-30 Waxholms Bk SBK
Streamlight's Choice Blaser Tapper Kjell

2010-01-17 Skanörfalsterbo SBK
LPI Woodduck's Opal Wrambeck Monique
Sneezing Duck's Aya Wrambeck Monique


Rasdata.nu Sidan uppdaterad 2018-04-27 / Page updated 27 Apr 2018: labrador@rasdata.nu
Information från Svenska Kennelklubben 2018-04-25 / Information from the Swedish Kennel Club 25 Apr 2018